Ürgüp

Ürgüp

Bir hafta on gün sürekli ikişer, dörder, altışar saat elektrik bir geldi, bir gitti. Elektriğin yeniden geldiği anda yüksek voltaj, düşük voltaj oluşmasından bizim bulaşık makinasının su ısıstıcısı patladı; maliyeti tam 500 tl. Ne olacak şimdi, karanlıkta kaldığımıza mı, bulaşık makinama mı, turiste mahçup kaldığımıza mı, neye yanalım. Belediyeden bir kez anons etmekle olmaz, halkın bütün elektrikli aletlerini kapalı tutmaları da söylenmeliydi. Bu durum geçenlerde çeşmelerimizden üç- beş saat resmen çamurlu suyu bizler içtikten sonra, bizlerin hatırlatmasıyla, suyu bir süre kullanmamamıza yönelik anons yapılmasına benziyor. Anons yapıldı, sağar olanlar içebilir, o an şehir dışında olup ta şehre yeni girenler içebilir, evinden ya da iş yerinden anonsları duymayanlar da bu suyu içebilirler. Gerçi, no'lacak canım, çamurlu su içimizdeki yaraları pişirir, iyi eder, acımızı dindirir.

 

Cemil Köyü içerisinde, çan kulesi olan büyük kilisede Asmalı Konak dizisi çekilmiş midir, çekilmişse kimden izin almışlardı, çekilmişse içerisinde ateş yakılmış mıdır, yakılan bu ateş sonrasında külleri temizlenmiş midir, bu külleri kullanarak gelen ziyaretçiler resimlerin üzerinde tahribat yapmışlar mıdır? YAZIK.

Bekçisi olmadığı halde kilise herkese açık mıdır, ard niyetli insanlar hala isterlerse tahribat yapabilirler mi? EVET. Herhangi bir koruma çalışması yapılmış mıdır? HAYIR.

 

 

Ürgüp Topuz Dağı Ürgüp'e bakan yamacında hemen her yıl çıkan yangınların sebebi ne olabilir? Pek ağaç dikildiği söylenilemez de kendiliğinden yetişenin de bu şekilde yok olması yürek acısı. Avla ve Topuz dağlarına Başdere'ye dikilen ağacın yarısı dikilse Ürgüp Ormalık olurdu. Fikir üretmek, çalışmak, çalışmak lazım.

 

Çatalkaya (Üç Güzeller) Peribacalarının geleceği için Ürgüp-Nevşehir karayolunun en azından ağır tonajlı araçlara evidilikle kapatılması gerekliliği dile getirilmelidir. Belki de bu araçlar için yeni yol Kavak, Bahçeli, Ortahisar arkasından geçen, şu an stabilize olan yolun kazanılması ile çözülebilir.

Ortahisar-Kızılvadi yol kavşağı ve Ürgüp Çatalkaya'dan Ürgüp yönündeki bir kaç yüz metrelik su kanallarının uygun bir şekilde daha henüz bir kaza yaşanmamışken (bildiğim kadarıyla) üzerlerinin ızgaralarla kapatılması gereklidir.

Ürgüp'ün ve köylerinin ve Kapadokya'nın diğer bölgelerinin de bağ yollarının parke taşlarla döşenerek erozyonun ve inanılmaz tozlanmanın önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu çalışma Bağ Bozumu Festivalinden daha çok ses getirecek ve halk tarafından taktir edilecektir. Turiste bölgeyi tanıtacağım derken asıl yerel halk gözardı edilmemelidir. Bölge üzümünün (ve diğer sebze ve meyvelerin) değerlendirilmesi için yeni pazarlar araştırılmalıdır. Fabrika açılması özendirilmeli, desteklendirilmelidir; örneğin kıraç domatesinden yapılma domates salçası, ketçap fabrikası; Mucur'da bulunan tekerlek fabrikasında Kapadokya'da otellerde çalışan toplam insan sayısından daha fazlası çalışmaktadır.  Bağını bahçesini iki yıldan fazla körlük bırakan mülk sahiplerinin bağları bir başka yöntemle (kiralama, bağları birleştirme gibi) kendilerine gelir getirici hale getirilmelidir; böylece hem hasat artsın hem istihdama katkıda bulunulsun. Bizim kayısımızın Malatya kayısısından üretim miktarından başka nesi eksik bilmiyorum.

Ürgüp'te gurup turizminden başka bişey yok, bireysel turizm bitik. Kayakapı-Kadıkalesi müzesine benzer çözümler üretilip turist, acenta, tur operatörü gibi kaynakların dikkatinin buraya çekilmesi gerekmektedir. Taar, Karacaviran, Akköy, Boyalı, Karlık, Başdere, Turasan-ı Şerif Külliyesi, Kurt Deresi gibi yerleşim yerleri trekking, vb. tur güzergahı haline getirilmeli, düzenli olarak turizmcilerle toplantılar düzenlenerek görüşleri sorulmalı, yeni bilgiler onlara brifing verilerek paylaşılmalıdır. Bu bölgedeki köy hayatı turizmi buraya çekerek devam ettirilebilir. Yoksa köylerde de kimse kalmayacak.

 

Ürgüp-Avanos yolu 40 yıldır hala elden geçecek. Bence Devrent yolu tamamen kapatılmalı, asvaltı sökülmeli ve doğaya yeniden hediye edilmelidir; burası bir yürüyüş parkuru haline getirilmelidir; eski yol yeniden faaliyete geçirilmelidir. Ürgüp'ü gözden çıkarmışlar gibi, Göreme'den de yolu tamamen kesiliyor, Avanos yolu berbat, Nevşehir yolu da peribacalarından dolayı yakında otobüs vb. trafiğine kapatılır, otobüs yok turist yok, iyi valla.

 

Ürgüp'e giren turistin çoğunluğu İstiklal Caddesi'nden geçerek şehre girer. Şehir Hamamı karşısındaki şelaleli parkın suyu akmaz ama Aksalur yolundaki akar, aksın ama önem sırasına göre akmayanın akması gerekmekte. Belediye arkasında, Fidan Döner önündeki yolu ikiye ayıran havuzlu, fıskiyeli refujun toprakla doldurulmasını kesinlikle doğru bulmuyorum; aynı şekilde Armağan Disko önünde de su buharlaşıp uçtu; Refik Başaran meydanındaki havuzun doldurulması ise havuzu değil, bardağı taşıran son damla oldu. Suyun, su sesinin atalarımız tarafından tedavi amaçlı kullanıldığı unutulmuş, teknoloji çağında stres hastalığına karşı suya bolca ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

 

Herkesin bilip'te sustuğu Ürgüp'ün en büyük sorunu "fuhuş" tur.  Akşam 8 den sonra bayanlarımız sokağa çıkmazsa bu sorun çözülüyor?! Bi de Kayseri'den gelenlere sınırlama, kota koymamız lazım :) . "Kuyu başında oynayan çark evinden çıkar" diyerek beklemek yerine radikal, kalıcı tedbirler acilen alınmalıdır. Bu işe Ürgüp gençliğinin de ilgisinin arttığını size söylüyorum. Malum otellere asker yollamak için gençler bayraklı araçlarla getiriliyor, esnaf tarafından turistler bile getiriliyor. Belki bu işten de komisyon alınmaya başlanırsa şaşırmayın. Çözmek istenirse bu sorun çözülür, madem bu iş çözülemiyor, mekan olarak şehir dışları seçilmelidir. Bu konuna hiç bir çalışma yapılmıyor yada yapılamıyor olmasından dolayı bir Ürgüp'lü olarak utanç duyuyorum. Muhafazakar AK Parti iktidarının bu sorunu en kısa zamanda çözeceğine inanmak istiyorum. Neden Avanos'sun kocaman otobüsü Nevşehir'e vızır vızır yolcu ucuza taşıyor da, Ürgüp'ün böylesi bir olanağı bulunmuyor? Ürgüp'lünün Kayseri-Nevşehir gibi büyük şehirlerle kaynaşmasının önü açılmıyor? Temennideki göçükten sonra hafriyat temizlenme çalışmaları tamamlanmadı. Burası temizlenip Ürgüp şehir merkezine katılsa hiç fena olmaz. Temenniye bir çıkş ta oradan verilebir, açılan yeni mağaralar dükkanlara dönüştürülebilir, can çekişen halıcılığımız burada açılan kooperatifle yeniden canlandırılabilir, gerçek Ürgüp halısı yapan kaç kişi kaldı ki?

3-4 yıl önce gelecek yıl doğal gaz gelecek diye Cumhuriyet Meydanı'na  yazıldı mı? EVET. Geldi mi? HAYIR? Doğal gaz Ürgüp'e ne zaman gelecek?  Ne zaman kullanmaya başlayacağız?

Ürgüp'ün alt yapısı: doğal gaz, su, kanalizasyon umarım üçü birlikte yapılır ve Ürgüp sokakları defalarca kazılmaz. Neden sokak lambalarının telleri yeraltına alınırken bu işlerde birlikte ele alınmadı? Şehir planlamacılığında bir koordinasyon eksikliği göze çarpmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !