mentalite bu

 

Son günlerde Kayakapı İçin Müze olmalı diyen Büyüklerim sosyal paylaşım sitelerinde Çok Güzel cümleler kuruyorlar. Kayakapıda Ürgüp'ün Eski günlük yaşamı canlandırılsın diyorlar.Kulağa son derece hoş geliyor.Garipsenecek ama ben bunu 25 yıl önce demiştim:)
Mağlumunuz bu kayakapı projesinden söz edilmeye yaklaşık 10 yıl önce başlandı.
O zaman nerdeydiniz?Kayakapının taşlarının,kapılarının sökülüp satıldığı zaman nerdeydiniz?Diye sorarlar?Adnan abi ile ilk karşılaşmamız Uzun Yıllar önce Zelve Açık Hava Müzesinde olmuştu.O yıllar Göreme müze kadar olmasada oldukca ziyaretcisi vardı Zelvenin.Şimdi?Her yeri yıkıldı.Mağlum kurul izin vermiyor diyorlar onarmaya.Oda ne denli gerçekci bilgim yok ama Zelvenin hali ortada.Gelin Kurt Deresini Turizme kazandıralım.Ihlara için dünyanın yolunu harcıyacağınız zamanı Yanı başımızdaki Kurt deresine ayıralım.Kayakapıda Işıl ışıl Ürgüp'ü aydınlatsın...Her Köşe yazarının yazdıklarını gerçekleştirme yeteneği olsaydı sanırım Bakanlar kurulunu Gazetelerin Köşe Yazarlarından yaparlardı..Saygılarımla..
2 saniye önce · BeğenBeğenmekten Vazgeç.

Beğen· ·Gönderiyi Takip Etmeyi Bırak· Pazar, 13:38 ·

 •  
  • Volkan Atmış Ömer abi gerçekten çok haklısın bu konuda duyarlı ürgüp sevdalılarına ihtiyacımız var.
   Pazar, 13:54 · Beğen
  • Ömer Nair Tesekurler
   Pazar, 13:56 · Beğen
  • Dinçer Sesli o kayakapı bi 20 sene daha beklese hiçbişi yapılmaz her gelen projeyle geliyo sonra herşey aynı
   Pazar, 15:32 · Beğen· 1
  • Memiş Kağan Altunsoy kurt deresi güzel yer...
   Pazar, 21:07 · Beğen· 1
  • Ömer Nair ‎:)
   Pazar, 22:01 · Beğen
  • Mustafa Karaman
   ne yazikki hep konusuluyor ve elestirliyor elstirlmekte guzel ama elestirlerden baska simdiyedek ne yapilmiski iste kayakapida bir calisma basladi sondercede cidi ve guzel bir calisma urgube guzel biryer kaybolmaktan kurtarilip gelir getirecek ve guzeligini guzelik katicak bir calsima bunun yaninda omer beyinde bahsettigi gibi kurt dereside cok onemli bir vadi basdereye kadar ne kadar guzel yerlerimiz var doga turizmi yapilicak ve turizmi yayicak alanlar birkac hafta once universitemiz roktorumuz ve ogretim gorevlilerimiz ve gelecegin yoneticisi ogrencilerimizlebir basdere vadi yuryusunu gerceklestirdik cok begenildi ve tekrarini istediler bizler siyasetci olarak makamda oturmaya ve bos zaman kaybetmeye gelmedik sizler bizleri dudurmayin fikirleriniz getirin bize hep boyle destek olun birlikte ne gerekiyor ise yapalim urgup bizim yapilanlar guzel seyler butun guzelikler urgup ve silzer icin saygilar
   Pazar, 22:25 · Beğen· 2
  • Ömer Nair Başkanım Teşekürler....
   Pazar, 22:36 · Beğen
  • Mustafa Kaya
   Sayın Karaman durum hakkında hiç bir bilgi birikimi olmadan yazmış. Yaptığımız eleştiri değil, bölge elden gidiyor. Asya Teras'taki toplantıda da değindik. Bu kadar kullanmayı bölge kaldıramayacak: Yoğun kullanım sonucu ilerde turist tepkisi de başlayacak ve Bölgenin DMA (Dünya Miras Alanı) ndan çıkartılması gündeme gelecek. O zaman yapılan bu yatırımlar da heba olacak. KAYAKAPI GÜZELLEŞECEK DİYORSUNUZ. Birçok yasa, yönetmelik ve ilke krarlarında silüet etkisi bozacak uygulama yapılamaz. Tehlike dışında kaya kesilemez. Bunlar yasaya konmuş kurallar. Bizler yasaya davet ediyoruz, kanun dışında birşey önermiyoruz. Acil bir tahribat karşısında Sucuoğlu evine Küt deresine yönlendirmelerin kaynağı kolay anlaşılan atraksiyonlardır. Biz bu iki yer için de 20 yıldır söylüyoruz. Bu uğraş ve öneriler doldurma mı yoksa bir gerçek mi yaşınız genç ve göreceksiniz sonucu. Fikirlerinizi getirin bize demişiniz: Ne oldu Başdereli Aşık Memiş Şahin'in kitapçığını hemen basayım dediniz gece gündüz hazırladım ve gönderdim, tlf ettim ses yok sizden. Birilerinin etkisi bir kültür hizmetine dahi engel olabiliyor herhalde. Bütün güzellikler Ürgüp için ancak laftır; sizin galiba son yıllardaki tahribatlardan haberiniz yok veya bunları güzellik olarak görüyorsunuz.
   Pazartesi, 06:39 · Beğenmekten Vazgeç· 1
  • Adnan Tangüler
   Sayın Nair, üç-beş-on sene evvel ben canımla cebelleşiyordum. Biraz gözümü açtım bu düzeni buldum. Bu yazınızla düzene desteğinizi mi gösteriyorsunuz? Bu kapılar çalınırken siz neredeydiniz diye de sorarlar adama. Ben bu ilçede hiç turizm danışmanlığı yapma şansını yakalayamadım, henüz bir vakıf ta kurmadım ki amaçlarını ben belirleyeyim. Şimdi ise elimden geldiğince doğruları savunuyorum. Bilgimi, tecrübemi turizmcilerle, hemşehrilerimle paylaşıyorum. En son Zelve'ye gittiğimde umduğumdan fazlasını gördüm, ummalı bir çalışma, yeni gezi parkurları açılmış. Dediğin gibi "sözlerime hiç kimsenin itiraz etmeyeceğini" düşünüyorsan buyur gel ocağa bir odun da sen at. Yatırımcımıza yatırım yapmasın demiyoruz. Saygın kişiliklerini doğru yatırımla pekiştirsinler diyoruz. Otelin sadece onlara, müzenin ise hem onlara hem bölgemize katkısından bahsediyoruz. Otelin istemeselerde Kayakapı'yı Kayakapı'lıktan çıkartacağından bahsediyoruz. Kurt deresi konusunda seninle hem fikirim. Ben burada Kayakapı'yı tartışıyorum. Senin de Kurtderesi ile ilgili bir uğraşın, aktiviten, çaban, fikrin var ise ziyadesi ile, sonuna kadar yanında olacağımdan emin olabilirsin. Oldukça kabarık bir CV'm var, ne varki ben köşe yazarı değilim, keşke olabilsem, ben bu memleketin doğruları söyleyebilen, cesaretle bunların arkasında durabilen bir ferdiyim. Kayakapı'nın tamamı müze olacaktır elbet...
   Pazartesi, 20:26 · Beğen
  • Adnan Tangüler
   Kayakapı Konusunda hala geç kalınmış bir durum yok. Çalışmalar temizlik aşamasında sadece. Hala bir manevra ile hatadan dönülebilir. Şu ana kadar yapılan tahribatı görmeyiveririz olur biter. Kesilen, tahrip edilen peribacaları gibi) Yanlışı görenler de hatayı yapmak üzere olanlarda bu memleketten. Yatırımcının bu memlekete şu ana kadar yaptıklarını görmezden gelemeyiz. Zararın neresinden dönülürse kardır. Bizler için bir peribacası on otelden, yüz yoldan daha kıymetli olmalıdır. Ürgüp ve Ürgüp'lüler bir daha önlerine çıkması mümkün olmayacak bir fırsatı yitirmek üzeredirler.

   Ürgüp'e otel yapılmasın demiyoruz, Kayakapıya yapılmasın diyoruz. Bu konudaki haklılığımızı zamanın bizlere göstermesi beş para etmez. Ürgüp'ü bir otelin daha olması ihya etmeyecektir, zaten arz fazlamız var. 30-40 liraya oda satılıyor 4-5 yıldızlı otellerde. Ama sürekli turist çeken bir gelir kapısının tepilmemesi gerekir. Pişmanlıkta fayda yoktur. Tekrar söylüyorum, oraya yapılacak mini müzenin otele faydası olacaktır, tamamı müze olan Kayakapı'nın Ürgüp'e.
   Pazartesi, 20:31 · Beğen
  • Mustafa Kaya
   ‎"Büyüklerimiz çok güzel cümleler kuruyorlar." cümlesi fikri küçümsemek için yapılmış peşin karardır. Sen güzel cümle kurmayabilirsin, çirkin de kursan ben fikre bakarım. Bu tarz konuyu aydınlatmaz ve adı polemiktir."Kulağa son derece hoş geliyor" da aynı türden konuyu karatmaya yönelik basit bir retoriktir. Bunlarla anlatım yapmayın lütfen . İçeriğin akla uygun olup olmadığına bakın ki doğru fikirleri bulalım ve birleşelim. Kayakapıyı biz de on yıl önce dava ettik. Ben 16 yıldır Çekül temsilcisiyim. Öncesi de var Ürgüp Koruma uğraşımızın. 1959'da Çatalkaya peribacasının üstüne konan haritacı işaretinin sökülmesini istedik ortaokul öğrencisiyken. 1978'de lisede antika Ürgüp halılarının yabancılara satılmaması için sınıfta yaptığımız konuşma soruşturmaya uğradı. Bu liste o kadar uzun olu ki burası yeri değil. kayakapıdaki çeşme yazıtlarının müzeye getirilmesi için bizzat Md. Kemal'e başvurdum. Kabul etmedi ve bir yıl sonra çalındı. 1993'te ve 2000'de kendi evimi onarım için yaptığım yazılı başvuru reddedildi. Hırsızların söktüğü kapıyı takma mücadelem bir ay sürdü. Hepsini burada açıklamaya gerek yok. Ömrüm bu memleketi koruma uğraşısı ile geçti sen neredeydiniz diyorsun. Biraz vicdanlı olmalısınız,,."Kurul onarmaya izin vermiyor" sözü ayrı bir konudur ve irdelenmeden bir hüküm verilemez. Ama Küt deresi için Başdere Başkanı ile aynı günlerde öneri getirmeniz tesadüf mü acaba? Yavuz Ayhan da Sucuoğlu konağını öne sürdü birkaç gün önce...Bana biraz uzaktan kumanda var gibi geliyor ne dersin doğru mu ? Sen gençsin ve göreceksin Kayakapı Ürgüp'ü öyle bir aydınlatacak ki Ürgüp'teki turistin gözü kamaşacak ve Ürgüp İnn'i bulamayacak. Kendi içinde bulunduğun konumun farkında olmak insanoğlunun en önemli meziyetidir. Gençsin, girişimcisin; kendi iradenle ilerlersen büyürsün. Finolukla sermayedar olunsa bizim hüsnü olurdu. Zavallı ömür boyu son sınıfta bekledi...Köşe yazarlığı ayrı, yöneticilik ayrıdır. Mesela öğretmenlik de ayrıdır; her adam diplomalı da olsa yapamaz, zor gelir çünkü ideali olmazsa öğretmenlik çok sıkıcı gelir.
   Pazartesi, 23:22 · Beğenmekten Vazgeç· 1
  • Mustafa Kaya
   Ömerciğim elini vicdanına koy harun'a övgüyle; bugün kayakapıyı ışıldatmaktan konu edip; iki ay önce de Kayakapı'ya Türk bayrağı asmanın anlamını açıklamakla bir o yan bir bu yana olmaz. Ama ben bayrağı anlamamıştım gene de açıkladığın için sağol varol. Bilhassa bu konuda tanıklığını söylemen çok önemliydi. O bayrağın oraya asılmaktaki anlamını bu kadar güzel açıklayan bir şahıs nasıl böyle viraj alır çok iyi anlıyorum; çünkü Kütük Bayırı adından da belli kütük gibi sert bir bayır olduğundan tırmanamaz her insan; ama bir de tırmanmayı başarırsa yükseğe çıkar...Başarılar ve sağlıklar dilerim sana...
   Pazartesi, 23:47 · Beğenmekten Vazgeç· 1
  • Ömer Nair
   Sizin Nevşehir Belediyesi ile birikimlerinizi paylaşmanızı Kıskandığımı ,Ürgüp'lü bir araştırmacı olmanızdan dolayı yine ürgüp'lü bir yurtsever olarak mutluluk duyduğumu söylemekle ne sizin dünya görüşünüzü paylaştığım anlamı çıkar,Bölgemizi yatırımcılara cazip hale getirmenin gerekliliğini savunmakla ne sermayenin uşaklığını yaptığım anlamı çıkar,nede Bürokratik bir başarıdan dolayı birisini teprik etmemden dolayı yalakalık yaptığım anlamı ortaya çıkar... Bilinmelidirkii; Dedamanın Ürgüp'e yapılmama sebebinden dolayı kimlere sitemim var ise Yakın zamanda ,yakın cevremize yapılan yatırımlarda İlçemizin verdiği görüntü itibariylede aynı sitemim söz konusudur.Bu nedenle Kayakapının biran önce Faliyete geçip ,Ülkemizde kaybolmakta olan Ürgüp olgusunu kapadokya bölgesinde tekrar yaşatmasını arzuluyorum.Bireysel olarak Kayakapı Projesini Destekliyorum.Arzum Bu evlerin gerçek sahiplerinin restore edip kendilerinin işletmesi şeklinde idi ama şu an için bu ihtimal söz konusu değil.O zaman diyorumki,Kayakapı yapılsın,Gençlerimiz Çalışsın,Ürgüp Çarşı esnafımız bundan pay alsın,Bölgeye gelen tanınmış yerli ve yabancı devlet adamları,Elçiler,Sporcular..vs.. Eskisi gibi Ürgüp'de Konaklasın...Umarım Görüşüme o olgun yaşınıza ve tecrübenize dayanarak saygı gösterirsiniz.. Bu paylaşım sitesinde sizinle bu konularda fikir telakisinde bulunmaktan pek hoşnut olduğum söylenemez.İnşallah Allah Ömür verirde Devlet Memurluğunun kısıtladığı bazı hususlar gün gelir ortadan kalkar sizinle toplum önünde muhabbet ederiz.. Hayırlı Geceler.Allah Rahatlık Versin..
   Dün, 02:19 · Beğen· 1
  • Mustafa Karaman
   mustafa bey,ben sizin siir konusunda iletinizi almadim dedim gercekten almadim ve memis dayinin siirlerini basalim dedim hic kimsenin bana bu konuda ne bir etkisi nede bir gorusu oldu.Bir basdereli docent arkadasimda bu konu uzerinde calsiyor ..hicbir guc ve kuvvet ne fikirmize nede kultur hizmetimize engenl olmaz cunku ben goreve gelis nedenim halkimin ve gelecegimizin emaneti cocuklarimzin egitimiyle ilgili gerekli destegi calismalari saglamak ayrica sizlerinde yazilarinizdan bu destege isik tutmanizi isterim kayakapi gayet guzel olucak kanisindayim cunku yikik virane bir harebelerin temizlenip urgup tuirzmine sunulmasi kotumu olucak yilarca tartistiniz yilarcadaha mi tartislsin bir arpa boyu adim atilmayan tartismalari birakalim su anda en guzeli ne ise onu yonlendirelim yapalim derim olumlu yada olumsuz tartislan urgubun ve cevresinin gelecegi bence urgup bu bahsettiginiz kaldiramaz dediginiz olayida kaldirir ve cokda guzel olur .
   Dün, 07:36 · Beğen· 1
  • Adnan Tangüler
   KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNU

   Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları

   Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları:

   Madde 6 – Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları şunlardır:

   a) Korunması gerekli tabiat varlıkları ile 19 uncu yüzyıl sonuna kadar yapılmış taşınmazlar,

   b) Belirlenen tarihten sonra yapılmış olup önem ve özellikleri bakımından Kültür ve Turizm Bakanlığınca korunmalarında gerek görülen taşınmazlar,

   c) Sit alanı içinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları,

   d) Milli tarihimizdeki önlemleri sebebiyle zaman kavramı ve tescil söz konusu olmaksızın Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda büyük tarihi olaylara sahne olmuş binalar ve tesbit edilecek alanlar ile Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kullanılmış evler.

   Ancak, Koruma Kurullarınca mimari, tarihi, estetik, arkeolojik ve diğer önem ve özellikleri bakımından korunması gerekli bulunmadığı karar altına alınan taşınmazlar, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı sayılmazlar.

   Kaya mezarlıkları, yazılı, resimli ve kabartmalı kayalar, resimli mağaralar, höyükler, tümülüsler, ören yerleri, akropol ve nekropoller; kale, hisar, burç, sur, tarihi kışla, tabya ve isihkamlar ile bunlarda bulunan sabit silahlar; harabeler, kervansaraylar, han, hamam ve medreseler; kümbet, türbe ve kitabeler, köprüler, su kemerleri, su yolları, sarnıç ve kuyular; tarihi yol kalıntıları, mesafe taşları, eski sınırları belirten delikli taşlar, dikili taşlar; sunaklar, tersaneler, rıhtımlar; tarihi saraylar, köşkler, evler, yalılar ve konaklar; camiler, mescitler, musallalar, namazgahlar; çeşme ve sebiller; imarethane, darphane, şifahane, muvakkithane, simkeşhane, tekke ve zaviyeler; mezarlıklar, hazireler, arastalar, bedestenler, kapalı çarşılar, sandukalar, siteller, sinagoklar, bazilikalar, kiliseler, manastırlar; külliyeler, eski anıt ve duvar kalıntıları; freskler, kabartmalar, mozaikler, peri bacaları ve benzeri taşınmazlar; taşınmaz kültür varlığı örneklerindendir. (1)

   1) Bu fıkraya 14/7/2004 tarihli ve 5226 sayılı Kanunun 2 nci maddesiyle "mozaikler" ibaresinden sonra gelmek üzere ", peri bacaları" ibaresi eklenmiş ve metne işlenmiştir.

   Cezalar:

   Madde 65 – (Değişik: 23/1/2008-5728/408 md.)

   a) Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarara uğramalarına kasten sebebiyet verenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

   Bu fiiller, korunması gerekli kültür ve tabiat varlığını yurt dışına kaçırmak maksadıyla işlenmiş ise, verilecek cezalar bir kat artırılır.

   b) Sit alanlarında geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarına, koruma amaçlı imar plânlarına ve koruma bölge kurullarınca belirlenen koruma alanlarında öngörülen şartlara aykırı izinsiz inşaî ve fizikî müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

   c) Bu Kanuna aykırı olarak yıkma veya imar izni veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

   d) Bünyesinde koruma, uygulama ve denetim büroları kurulmuş idarelerden bu Kanunun 57 nci maddesinin altıncı ve yedinci fıkraları uyarınca izin almaksızın veya izne aykırı olarak tamirat ve tadilat yapanlar ile izinsiz inşaî ve fizikî müdahale yapanlar veya yaptıranlar altı aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılırlar. Sayın Vali kaymakam belediye başkanı Ürgüp ve ilgili kuruluş oteli yaptıran yukardaki suca iştirak etmekteler ayrıca Koruma Kurulu başkanıyla ilgili mimar ve mühendisi de unutmamak gerekir.Çünkü bir yerel bir gazete fotograflı olarak incelemelerde bulundular diye haberi çıkmıştı.
   Zekeriya Onur Özkan Perbacasının yol için kesilmesinin makul bir açıklaması olamaz, tehlikeli durum arzetmeyen doğal oluşumların yola feda edilmesi, "memleketimizin ekonomisi için gerekli idi" gibi bir gerekçe ile açıklanamaz. Peribacası üzerinde bulunan mezar da kısmen tahribata uğramıştır. Kültür ve tabiat varlıklarına ait özelliklerin bir çoğunu bünyesinde barındıran Kayakapı evlerinin bu özellikleri otel odasına feda da edilemez. Kesinlikle yatırım yapılmasın denilmemektedir. Yatırım yine yapılsın. Yapılacak olan bir müze (folklor, arkeoloji, etnografik, Açık Hava Müzesi vb. hem yatırımcıya (minimum masrafla) hem de bölgeye fayda sağlayacaktır. Para için değerlerin tahrip edilmesini kabullenemiyorum. adnan tangüler MA
   17 saat önce · Beğen
  • Ömer Nair Mustafa Hocam Hakim Sizde Sanırım Savcı Olmuşunuz..Hükümde tamam...
   15 saat önce · Beğen
  • Adnan Tangüler
   Senin de kötü bir Avukat olduğunu düşünüyorum. Önemli olan ekmek kapımız olan peribacalarına karşı yaptığımız eleştirilere vereceğiniz cevap.Bu yazı benim değil, dikkat ederseniz bir hukuk müşavirinden, Zekeriya Onur Özkan'dan. Memleketimizi çok sevdiğinizden şüphem yok. ama kanunda açık, Zekeriya Bey'e harfiyen katılıyorum. Aşağıdaki resimlere bir kez daha dikkatle bakmanı rica ediyorum. https://www.facebook.com/groups/117638674988577/photos/
   15 saat önce · Beğen· 1 ·
  • Ömer Nair
   Büyüklerimiz derlerdiki; evi nefes tutar...Buralar Çok güzel Konaklama tesisi olacak ve Ziyaretciler hem konaklayacak hemde gezecekler.Gençlerimize iş,Gençlerimizin anne ve babalarına mutluluk verecek.Değerli yatırımcımızdan,yatırımlarını memleketine finans ettiği ve insanlarımıza iş imkanı sağladığı için teşekürü kendilerine bir borç biliyorum.Cenabı Allah İnşallah Sayın Mustafa Kaya Hocamada bu mutluğu bu dünyada tattırır.Halkına sadece sözde değil özde hizmetler verme olanağı sağlar.Başdere Belediye Başkanının dediği gibi belki bir taş üstüne taş koyar...
   14 saat önce · Beğen
  • Mustafa Kaya
   Benim bütçeme göre ülkeme verdiğim oranlanırsa kimse yetişemez benim özverime. Ben helal kazanca bakarım...Cezaevinde kara ticaret için nice teklifler geldi bana; hepsini ittim. İdealimi para olarak seçseydim senin dediğin gibi düşünülebilirdi. Biz "insanlık" idealini seçen Yunuslar, Mevlanalar, Hacıbektaşları fetiş seçtik. Mutluluk büyük kaya otel yapmaksa bu ahmakların mutluluğudur. Bir kıta şiir yazmak, bin evi otel yapmaktan daha mutluluk vericidir. Denemenizi salık veririm...Senden başka hiçbir kişi halkına sözde hizmet ediyor demedi bana. Zaman herşeyin aynasıdır senin ve benim hizmetimi de burjuva olmadığın halde savunduğun burjuvazinin ne olduğunu da bir gün yüzündeki sermaye şamarı ile anlarsan yukarda yazdığın cümleler açıklık kazanacak. Burjuva olmaya özeniyosan Allah sana bunu nasip etsin...İnan çok isterim. Bu yolda başarılar...
   14 saat önce · Beğenmekten Vazgeç· 1
  • Ömer Nair
   Neyse kendi adıma sonuca bağlamak istiyorum.Kayakapı Mahallesini Hak sahipleri kendileri otel yapmış olsalardı.İşte o zaman Ürgüp'ün yerlisi olan bu insanlar kendi Folklorünü,kültürlerini,yemeğini tanıtmada çok daha başarılı olurdu.Düşünsenize, kendi doğdu evde ne hikayeleri vardır kimbilir?Yani yapılacak her bir butik otelin orjinal kendine has hikayesi vardır.Bunun için az da olsa halen o şansa sahip olan arkadaşlarımda var.İnşallah yöresinin o güzel yemeklerini gelen misafirlerine kendi otelinde ikram edecek...Bu şekilde olması benim bir arzumdu.ama benim bu anlattığım şekildede olsaydı,yine o yolların o şekilde açılması gerekebilirdi.Örneğin kalorüfer kazanını eşşek sırtında getiremezdi sanırım..Buna benzer yüzlerce örnek verebilirim...Sizin gibi düşünenler İstanbul'a Köprü yapılmasınada karşı çıkmamışlarmıydı?..
   6 saat önce · Beğen
  • Adnan Tangüler
   Ürgüp Çevre yolunun yapılırken en az Kızılvadi kadar güzel bir vadinin bir yamacının yok olduğunu hatırımızda tutmalıyız. Nevşehir-Avanos çevre yolu yapılırken nadir peribaca ve yeryüzü şekillerinin tahrip olduğunun hatırlanması ve yenilerinin yapılmaması ve bunun için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinin değerlendirmeye alınması düşünülmelidir. (yol peribacasına geldiğinde eşşek ve at arabası yollarına devam, Kapadokya'yı gezebilmenin fiyatı buysa gezen buna katlanacak, yoksa gelmeyecek ya da sınırlı gezi yapacak, gezebileceği yerleri gezecek). Sayın Nair, yol için güzellikler yıkılabilir diyorsun, seninle aynı fikirde değilim. Tarihi ve doğal güzellikleri yıkmaktansa, kaloriferi sırtımızda taşıyıveririz. Oradaki yol iki metre idi ve küçük boyutlu taşıyıcılar kullanılabilirdi. Birbirimize fiziken benzeyebiliriz ama mentalite farklı. Seni daha iyi tanıyabilmek için burada yazışmak gerekiyormuş. Bol kazançlar dilerim.
   5 saat önce · Beğen

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !