Embed

KAYAKAPI PROJESİ'NDE YATAK KAPASİTESİ HEDEFİ YOK..!

KAYAKAPI PROJESİ'NDE YATAK KAPASİTESİ HEDEFİ YOK..!

Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Mevlüt Coşkun ile Yüzyılın Projesi olarak yeniden start alan Kayakapı Projesi hakkında konuştuk. İşte çarpıcı açıklamalar..NİLGÜN ATAR-ÖZEL HABER

05 Ağustos 2011 Cuma - nilgunatar@turizmhaberleri.com

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişinde pek çok farklı kültürlere, dinlere ev sahipliği yapan Ürgüp kent merkezi'nde Esbelli Kayası'nın yamacında bulunan Kayakapı mahallesi; Türkiye'nin her bölgesinde sıkça rastladığımız; terkedilmiş, mahsun ama zamana karşı direnen, her seferinde ziyaretçilerini büyüleyen, binlerce hikaye barındıran olağanüstü güzellikte bir mahalle..

İşte bu mahalle yüzyılın projesi kapsamında turizme kazandırılmak üzere yeniden ele alınıyor. Geçtiğimiz günlerde 'Kayakapı Kültürel, Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi'nin bölgenin önde gelen turizmcilerinden Dinler Grup tarafından tek başına yürütüleceği açıklandı.

Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Mevlüt Coşkun ile gerçekleştirdiğimiz sohbetten önce Kayakapı Mahallesi ve proje ile ilgili kısaca bir bilgilendirme yapalım:

1969 yılında afet nedeniyle boşaltılarak kaderine ve yalnızlığa terkedilen Kayakapı Mahallesi;1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen 'Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları '' içinde yer alıyor. Ürgüp Belediyesi'nin 2000 yılında yaptığı girişimlerle kentsel sit alanı ilan ediliyor..Dönemin Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş 2002 yılında 'Kayakapı Kültürel, Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi'ni hayata geçirerek, yerel dinamikler ve yatırımcılar işbirliğinde önemli bir adım atıyor.

266 bin 500 metrekarelik alanda yer alan Kayakapı Mahallesi'nde; o dönemde Magic Life Başkanı Cem Kınay, Dr.Yusuf Örnek, mimar Cengiz Kabaoğlu tarafından çalışmalar başlatılıyor. Ancak çeşitli ekonomik nedenlerle bir süre sonra çalışmalar duruyor.

Getiğimiz günlerde Nevşehir Valisi, Ürgüp Kaymakamı, Ürgüp Belediye Başkanı ve tüm yerel dinamiklerin katılımı ile yapılan toplantıda Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Mevlüt Coşkun proje ile ilgili detaylı bilgiler verdi.İLK HEDEF TARİH VE ÇEVRE MİRASININ KORUNMASI..!
turizmhaberleri.com 'a özel açıklamalarda bulunan Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürü Mevlüt Coşkun ile sohbetimizden satırbaşlarını aktarıyoruz:

'' Kayakapı Kültürel, Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi '' nin en önemli amacının tarihi ve çevre mirasının korunması olduğuna dikkat çeken Coşkun; bölgedeki restorasyon sürecinin Ürgüp ile bütünleşen bir turizm anlayışı ile değerlendirileceğini, kent ile etkilenişim içinde olmasının hedeflendiğini, mahallenin o dönemdeki kültürünün ve geleneklerinin ziyaretçilere yaşatılmasının planlandığını '' söyledi.

266 bin 500 metrekare dönümlük proje alanında 180 e yakın yapı buunduğunu belirten Coşkun; '' kültür varlığı olarak tescillenen doğal karekterlerin yanısıra doğal sit alanı statüsünde tarlalar, bahçeler de bulunmaktadır.Günlerce gezilmekle ve yazmakla bitmeyecek zengin tarihi ve kültürel özelliklere sahiptir Kayabaşı Mahallesi. '' dedi.

Böylesine dev bir proje için bölgeye başka yatırımcıların talip olup olmadığını, duyuru yapılıp yapılmadığını soruyorum. Konuyla ilgili yanıtı Ürgüp Belediyesi'nin vereceğini söylüyor. Ürgüp Belediyesi'den ise hala cevap bekliyorum.


Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Mevlüt Coşkun'a 600 yatak kapasitesi konusunu açtığımda ise oldukça net cevap veriyor:

YATAK KAPASİTESİ AÇIKLAMALARI YANLIŞ ALGILANMASIN..!

'' 600 yatak kapasitesi diye bir hedef yok. Basında yazılanlar doğru değil.. Birkaç sene içinde 500 yataklı tatil köyü yapılacağı yönünde yanlış bir algı yaratılmasını istemiyoruz. Kentsel alan kapsamında 1300 odası var. Yıkık konutlar temizlenecek. Eski kent dokusu korunarak müze görünümlü bir kent haline getirilecek.

Bu proje 10-15 sene içinde tamamlanacak ve bir kaç etaptan meydana geliyor. İlk etap 8-10 parsel üzerinden yürütülecek ve tamamlandıktan sonra turizme açılarak gelişmeler izlenecek. Ardından ikinci etaba başlanacak.

PROJENİN MALİYETİ BELLİ DEĞİL..!
2002 yılında başlangıç maliyeti 30 milyon dolar olarak belirtilmişti. Şu an için projenin tamamı üzerinden bir maliyet rakamı veremiyoruz. Kayakapı büyük bir mahalle. Eski evlerin hepsi turizm amaçlı restore edildikten sonra kendi içinde döngüleri var. '' şeklinde konuştu.

KAPADOKYA TURİZMİ TEL ÖRGÜLERDEN UZAK...!

Antalya sahillerinde sıralanan yüzlerce 5 yıldızlı otel, herşey dahil sistem ve turisti göremeyen kent merkezinden söz ederek projenin zaman içinde değişime uğraması tehlikesine dikkat çekiyorum.

Kapadokya Turizminin Antalya'da her şey dahil sistemin yarattığı hatalara düşmeyeceğini belirten Coşkun şu açıklamalarda bulundu:

'' Nevşehir'de 20-25 bin yatak, Ürgüp'te ise 10 bin yatak bulunmaktadır. Kapadokya'da tel örgü kalmadı. Kent dokusu tel örgü olmayan turizme kaydı. Kayabaşı mahallesi projesi de bu anlayışın en üst düzey, kent ile en bütünleşmiş modelidir.Terkedilmiş kent dokusunu restore ederek bir uçtan bir uca turizme açık, tarihi ve kültürü ile bölgede bütünleşmiş yaşayan kent haline getirilecek.

Bu projenin pek çok ayağı var. Ortadoğu Teknik Üniversitesi projeye teknik danışmanlık veriyor. Yurtdışındaki üniversitelerden staj için öğrenciler getirilmesi planlanıyor. Sivil Toplum Kuruluşları ve Kayakapı Projesi izleme kurulu, bölge halkı, ulusal ve uluslararası kuruluşlar,Bakanlık, yerel yönetimler projenin içerisinde yer alıyor. ''
dedi.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !