Kapadokya Ürgüp Sorunları ve Çözüm Önerileri, Yeraltışehirleri

Kapadokya Ürgüp Sorunları ve Çözüm Önerileri

18-08-2011 ·

Yeraltı Şehirleri
 
Neresinden başlayalım bilmiyorum. Kaymaklı ve Derinkuyu gibi çok ziyaret edilen, henüz onda birinden daha azının açıldığı ve temizlendiği söylenilen yeraltı şehirlerinin en azından küçük bir bölümünün aslına uygun dekore edilmesi ve bu şehirlerin yapımı sırasında ve günlük yaşamlarında kullandıkları alet edevatın sergilenmesi düşünülmelidir. Kaymaklının tam üzerinde bulunan ve yeraltına su sızdırdığı söylenen tuvaletin kaldırılması, hemen yanıbaşında, 10 mt ötesinde bulunan kilisenin restore edilerek bir şekilde yaşatılması ve kullanıma açılması gereklidir. Şehrin neredeyse içerisine kadar girecek alış-veriş yerinin biraz geri çekilerek şehrin uzaktan da görülebilmesinin önünün açılması, şehrin yer üstünün de en az altı kadar ilginç olduğunun gösterilmesi, temizlenmesi korunması sağlanmalıdır. Bölgedeki diğer yeraltışehirlerinin bir envanterinin çıkarılarak, şehir içerisindeki yoğunlaşmayı önlemek için diğer başka yeraltı şehirlerin de ziyarete açılması acilen sağlanmalıdır.
 
Derinkuyu'daki personel kadar rehberi zor durumda bırakan, turistin önünde mahçup eden, zorluk çıkartan, kendilerini beğenmiş, kaba saba personeli hiç bir müzede göremezsiniz. Bilet kesenler ve şeflerinden bahsetmekteyim. Bu yeraltışehrini gezmek te gerçekten çok zor. Belirli bir yaşın üstündekilere giriş izni verilmemelidir. Bu turistler nispeten daha kolay gezilebilen Kaymaklı ya da Mazı, Özlüce, Saratlı, Özkonak yeraltışehirlerine yönlendirilebilirler.  Derinkuyu'daki nem oranı artışı gözle görülebilecek nitelikte. Şehrin duvarları resmen yaş. Yiv denilen doğal çatlaklardan gelen su çatlaklardaki toprak ve kum tabakasının aşınmasına ve dolayısı ile çatlak aralarının genişlemesine neden olmaktadır. 24.08.11 tarihinde yaptığım gezide olduğu kadar yeraltını havasız ve bunaltıcı görmemiştim. Restorasyon adı altında bir çok gezilebilir nitelikte odanın ve bir hava bacasının kapatıldığını farkettim. Bu durum da doğal hava sörkülasyonunu engellemiş olabilir. 1. kattaki hava bacalarının bence acilen, hemen açılması gerekir.
Derinkuyu Yeraltı Şehri karşısındaki kiliseyi açık bulmak gerçek bir sürpriz olsa da çocuklardan dolayı insanın kendisini bile duyması mümkün değil. Tarif etmekte zorlandığım, son derece çirkin giyimli ve üsluplu bayan peşinizi bırakmıyor ve size zorla rehberlik yapıyor. Gezi sonrasında ise gözünüzün içine bakarak emek verdik deeemi deyip avcunu açıyor. Belli ki kiliseyi temizlemekle görevlendirilen bu bayana süpürme işi de verilmiş, bu iş kendisine öğretilmeli; süpürürken içeride tozdan göz gözü görmüyordu.  Kubbenin en yüksek yerindeki İsa freskinin bölgede benzeri yok. Halesi ve kıyafetinin belirli bölümleri altın yazmalı gibi, İsa sanki canlıymış gibi gülerek gelen misafirleri ağırlıyor. gereken öneme haiz değil.Bir an evvel hakkettiği değer verilmeli. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !